پیگیری سفارش

کد پیگیری سفارش خود را وارد کنید


10 دلیل برای مصرف گوجه فرنگی

10 دلیل برای مصرف گوجه فرنگی

 1. گوجه فرنگی حاوی چهار کاروتنوئید است: آلفاکاروتن، بتاکاروتن،‌ لوتئین و لیکوپن. این کاروتنوئیدها به تنهایی نیز خواصی از خود دارند ولی وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، موجب هم‌افزایی انرژی و اثرشان می‌شود.

 2. گوجه‌فرنگی‌ شامل مقدار فراوانی لیکوپن است که گفته می‌شود بیشترین خاصیت آنتی‌اکسیدانی را در میان تمامی کاروتنوئیدها دارد.

 3. گوجه فرنگی و بروکلی با هم هم‌افزایی انرژی دارند که می‌توانند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شوند. در یک تحقیق انجام شده ثابت شد که تومورهای سرطانی پروستات در موش‌های آزمایشگاهی که پودر گوجه فرنگی و بروکلی در غذایشان موجود بود بسیار کندتر از موش‌هایی بود که فقط گوجه‌فرنگی یا بروکلی در غذایشان موجود بود.

 4. طبق یکی از تحقیقات انجام شده در دانشگاه مونترال کانادا، رژیم غذایی که سرشار از محصولات گوجه‌فرنگی است، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده کمک کند. محققین در حقیقات خود یافتند که بیشترین و کمترین حد مصرف لیکوپن موجود در گوجه فرنگی با 31 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان در ارتباط است.

 5. گوجه فرنگی حاوی هر سه آنتی‌اکسیدان قوی یعنی بتاکاروتن (که دارای خواص ویتامین A در بدن است)، ویتامین E، و ویتامین C می‌باشد. بر اساس یکی از گزارشات حاصله از وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، مردم آمریکا یک سوم ویتامین C و نصف ویتامین A‌ مورد نیاز را مصرف می‌کنند.

 6. گوجه‌فرنگی منبع غنی پتاسیم می‌باشد که اکثر افراد به اندازه‌ی کافی مصرف نمی‌کنند. یک فنجان آب گوجه فرنگی حاوی 534 میلی‌گرم پتاسیم می‌باشد و نصف فنجان سس گوجه فرنگی 454 میلی‌گرم پتاسیم دارد.

 7. طبق یکی از تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی اوهایو، وقتی گوجه فرنگی  همراه روغن‌های سالمتر نظیر آووکادو یا زیتون مصرف شود، جذب مواد شیمیایی گیاهی (فیتوکمیکال‌ها) در بدن از 2 تا 15 برابر افزایش می‌یابد.

 8. گوجه فرنگی عضوی مهمی در غذاهای مدیترانه‌ای است. در بسیاری از دستور پخت‌های غذاهای مدیترانه‌ای از گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی استفاده می‌شود. در برخی از مطالعات اخیر بویژه یکی از آن‌ها که در دانشگاه پزشکی آتن انجام شده است به این موضوع پی برده‌اند که افرادی که رژیم‌ غذایی مدیترانه‌ای دارند مرگ و میر کمتری بخاطر بیماری‌های قلبی و سرطان دارند. محققین دانشگاه هاروارد که بمدت 7 سال رژیم غذایی و وضعیت پزشکی 39000 زن را مورد بررسی قرار دادند پی برده‌اند که مصرف روغن و محصولات گوجه فرنگی بخصوص سس گوجه و پیتزا خواص زیادی برای بیماری‌های قلبی عروقی دارد.

 9. زمانی که مادران شیرده محصولات گوجه فرنگی را مصرف می‌کنند، لیکوپن بیشتری در داخل شیرشان وجود خواهد داشت و بهتر است در این مورد خاص گوجه فرنگی بصورت پخته مصرف گردد. محققین همچنین پی برده‌اند که مصرف محصولات گوجه فرنگی نظیر سس گوجه فرنگی میزان لیکوپن موجود در شیر مادر را بالاتر از زمانی می‌کند که گوجه‌فرنگی تازه مصرف می‌شود.

 10. پوست گوجه فرنگی مقدار بالایی از کاروتنوئیدهای  موجود در گوجه فرنگی را در خود جای داده است. طبق یکی از تحقیقات انجام شده در مارسی فرانسه، زمانی که رب‌گوجه‌فرنگی با پوست گوجه فرنگی غنی شده باشد، مقدار کاروتنوئیدهای جذب شده توسط سلول‌های روده‌ی بزرگ بیشتر است. پوست گوجه فرنگی اکثر فلاونول‌ها را دارد. (خانواده‌ای دیگر از مواد شیمیایی گیاهی یا فیتوکمیکال‌ها هستند که حاوی کوئرستین و کامپفرول است). بنابراین جهت بالابردن هر چه بیشتر خواص سلامتی گوجه فرنگی، آن را پوست نکنید.

نظرات بازدیدکنندگان